Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Nie ma kina jest cyrk

Nie ma kina jest cyrk

W Mikołowie najtwardszym materiałem budowlanym jest urzędniczy beton. Od trzech lat trwają starania, aby na obrzeżach śródmieścia, na terenach byłej papierni, wybudować nowoczesną galerię handlowo-usługową z kinem. W tym czasie inwestor zdążył już wybudować na Śląsku trzy podobne obiekty.

Co traci Mikołów i generalnie cały powiat? Inwestycję wartą ponad 60 mln zł, 200 miejsc pracy i milion złotych podatków rocznie. Tracą też mieszkańcy. W galerii, oprócz sklepów, biur i gastronomii, miało powstać także kino. Pomysł na zagospodarowanie starej papierni przy ul. Rybnickiej 5 pojawił się w 2014 roku. Poprzedni burmistrz dał zielone światło. Podobno, Marek Balcer obiecał inwestorowi nawet tytuł honorowego mikołowianina, jeżeli uda mu się zburzyć pusty, bezużyteczny i zrujnowany zakład, stwarzający zagrożenie dla życia, który obok gmachu po byłej komendzie policji, stał się symbolem gospodarczej bezradności i bierności władz miasta. Stanisław Piechula, po zwycięskich wyborach, nie wycofał decyzji poprzednika.

Papiernia była stara, ale nie na tyle, aby wziął ją w obronę wojewódzki konserwator zabytków.

Budynek został wyburzony. Henryk Dobrzyński i Grzegorz Bartniczek, właściciele terenu, szybko dogadali się z inwestorem, budującym nowoczesne i estetyczne galerie handlowe. Ten z kolei zawarł wstępne porozumienia z firmami, które chcą uruchomić usługi w Mikołowie. Finansowo i organizacyjnie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Brakuje tylko jednego. Dobrej woli ze strony samorządu. W miejskich planach ta część miasta przeznaczona jest pod działalność przemysłową. Aby powstał nowy obiekt, trzeba zmienić kwalifikację terenu z uciążliwego przemysłu na działalność przyjazną dla centrum Mikołowa (handel, usługi, mieszkania). - W maju 2015 roku została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży. Byłem przekonany, że kolejne czynności administracyjno-prawne będą tylko formalnością. Tymczasem władze zachowują się tak, jakby im nie zależało na inwestycji, która przyniesie nie tylko pieniądze do budżetu, ale podniesie także standard Mikołowa - mówi Henryk Dobrzyński. - Robimy, co możemy, aby przyspieszyć procedury, ale dla tej inwestycji musimy zmienić studium. Radni zgodzili się na to i zadanie zostało już zlecone. Kiedy zmienimy studium, to będziemy jeszcze musieli zmienić plany miasta w tym miejscu, co zresztą już robimy. Niestety trwa to długo, ponieważ trzeba uzyskać jeszcze szereg opinii i uzgodnień. Zresztą zmieniamy plany dla wszystkich ludzi w mieście, a niektórzy czekają na to ponad 14 lat - mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa. Inwestor zaproponował nawet miastu, że skoro jest problem, to pomoże w pracach planistycznych. Ofertę odrzucono. Samorządowcy chcą to zrobić swoimi siłami.

Sytuacja jest - delikatnie mówiąc - dziwna.

W polskich realiach, biurokracja i przeciąganie formalności nie są czymś niezwykłym. Dotyczy to nie tylko Mikołowa, ale całej administracji publicznej. Samorządowcy czasami jednak dostają wiatru w żagle, zwłaszcza kiedy pojawia się szansa na dużą i atrakcyjną inwestycję. Na rok przed wyborami jest rzeczą bezcenną pochwalenie się mieszkańcom, że na gruzowisku powstanie galeria handlowa z kinem. W Mikołowie, jak widać, takie zachęty nie działają. Formalności toczą się trzeci rok. W tym czasie, inwestor zbudował na Śląsku trzy podobne obiekty, najbliższy w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Bykowina. Należy mieć nadzieję, że także w Mikołowie wszystko potoczy się dobrze. Władze zmienią w końcu plany przestrzenne, a z kupy cegieł i gruzu wyrośnie estetyczna galeria. Możliwy też jest wariant pesymistyczny. Skoro w tym miejscu nadal obowiązuje przemysłowe zagospodarowanie terenu, właściciel może postawić tam np. skład budowlany. To szybka inwestycja i w miarę łatwa kasa do zarobienia. Składowi budowlanemu towarzyszą zazwyczaj inne „atrakcje”: kawalkady ciężarówek, tumany pyłu, hałas. Jeżeli sprawy potoczą się w takim kierunku, pretensje do władz będzie miał nie tylko inwestor, ale sami mieszkańcy.

Być może tyle trwają procedury, uzgodnienia, opinie itd. Nawet jeżeli to wszystko prawda, to miasto musi zrobić coś, aby tę biurokratyczną machinę przyspieszyć i naoliwić. Bo logika podpowiada, że to nie jest normalne, aby rezygnować z tak ciekawej i dochodowej inwestycji. Poza tym zawsze można postawić inne pytanie: może komuś zależy, aby teren po byłej papierni leżał odłogiem?

Jerzy Filar 

Źródło : ÂNASZA GAZETA kwiecień 2017r.

Artykuł w formacie .PDF do pobrania : http://e-laziska.pl/pdf/Rybnicka5_Mikołów.pdf


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Porzucili na Górnym Śląsku 14 tysięcy ton odpadów. Zarobili na tym miliony
  Śląscy policjanci rozbili dwa współpracujące ze sobą gangi, które porzuciły w regionie ponad 14 tysięcy ton zagrażających życiu odpadów chemicznych. Na rachunkach podejrzanych zajęto 3,5 mln zł.


 • 104 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w woj. śląskim. Zmarł 67-letni mężczyzna
  Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek rano o 139 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Aż 104 z nich zdiagnozowano wśród mieszkańców województwa śląskiego.


 • Po 13 latach sądzenia się z MOPS-em syn nie musi utrzymywać wyrodnej matki
  13 lat temu pan Mariusz dowiedział się, że ma płacić za pobyt matki w domu pomocy społecznej. Kobieta nigdy się nim nie interesowała, miała ograniczone prawa rodzicielskie. Pan Mariusz odwołał się od decyzji MOPS i w końcu przyznano mu rację.


 • Widzowie pytają o spektakle, aktorzy chcą grać. Teatr Polski będzie otwarty od 6 czerwca
  Teatr Polski otwiera się po przerwie spowodowana pandemią. Jest jednym z pierwszych w Polsce teatrów instytucjonalnych, które będą grały już 6 czerwca. Rozmowa z Witoldem Mazurkiewiczem, dyrektorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej o odmrażaniu teatru.


 • Epidemia strachu uderzyła w chorych z zawałem serca. Liczba chorych w szpitalach spadła o połowę
  Liczba pacjentów z zawałem serca w śląskich szpitalach spadła o ponad połowę. Zostali w domu, jak nakazywało propagowane wszędzie hasło, nawet z zawałem. - Trafią teraz do nas z niewydolnością serca - uważają kardiolodzy.


 • Medycy robią kombinezony z worków na śmieci, pracują bez masek i rękawiczek. "Czujemy się jak żebracy"
  65 procent lekarzy i pielęgniarek przyznaje, że zdarza im się pracować bez pełnego zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej, jak maseczki, kombinezony czy rękawiczki jednorazowe. I to nawet w placówkach, w których są pacjenci zakażeni koronawirusem.


 • Po przesłuchaniach studentów senat Uniwersytetu Łódzkiego solidaryzuje się ze społecznością Uniwersytetu Śląskiego
  Senat Uniwersytetu Łódzkiego wyraził solidarność ze społecznością Uniwersytetu Śląskiego, zaniepokojoną przesłuchaniami studentek i studentów, po skardze, którą złożyli w sprawie prof. Ewy Budzyńskiej.


 • Cztery ciężarówki zderzyły się na autostradzie A4. Policja wyznaczyła objazdy
  W środę wieczorem na autostradzie A4 doszło do zderzenia czterech samochodów ciężarowych.


4 Czerwca 2020
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Bazyliusz, Dacjan,
Franciszek,
Gościmił, Karol,
Karp
Do końca roku zostało 211 dni.
..::Reklama::..Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......