Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Nie ma kina jest cyrk

Nie ma kina jest cyrk

 W Mikołowie najtwardszym materiałem budowlanym jest urzędniczy beton. Od trzech lat trwają starania, aby na obrzeżach śródmieścia, na terenach byłej papierni, wybudować nowoczesną galerię handlowo-usługową z kinem. W tym czasie inwestor zdążył już wybudować na Śląsku trzy podobne obiekty.

Co traci Mikołów i generalnie cały powiat? Inwestycję wartą ponad 60 mln zł, 200 miejsc pracy i milion złotych podatków rocznie. Tracą też mieszkańcy. W galerii, oprócz sklepów, biur i gastronomii, miało powstać także kino. Pomysł na zagospodarowanie starej papierni przy ul. Rybnickiej 5 pojawił się w 2014 roku. Poprzedni burmistrz dał zielone światło. Podobno, Marek Balcer obiecał inwestorowi nawet tytuł honorowego mikołowianina, jeżeli uda mu się zburzyć pusty, bezużyteczny i zrujnowany zakład, stwarzający zagrożenie dla życia, który obok gmachu po byłej komendzie policji, stał się symbolem gospodarczej bezradności i bierności władz miasta. Stanisław Piechula, po zwycięskich wyborach, nie wycofał decyzji poprzednika.

Papiernia była stara, ale nie na tyle, aby wziął ją w obronę wojewódzki konserwator zabytków.  

Budynek został wyburzony. Henryk Dobrzyński i Grzegorz Bartniczek, właściciele terenu, szybko dogadali się  z inwestorem, budującym nowoczesne i estetyczne galerie handlowe. Ten z kolei zawarł wstępne porozumienia z firmami, które chcą uruchomić usługi w Mikołowie. Finansowo i organizacyjnie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Brakuje tylko jednego. Dobrej woli ze strony samorządu. W miejskich planach ta część miasta przeznaczona jest pod działalność przemysłową. Aby powstał nowy obiekt, trzeba zmienić kwalifikację terenu z uciążliwego przemysłu na działalność przyjazną dla centrum Mikołowa (handel, usługi, mieszkania). - W maju 2015 roku została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży. Byłem przekonany, że kolejne czynności administracyjno-prawne będą tylko formalnością. Tymczasem władze zachowują się tak, jakby im nie zależało na inwestycji, która przyniesie nie tylko pieniądze do budżetu, ale podniesie także standard Mikołowa - mówi Henryk Dobrzyński. - Robimy, co możemy, aby przyspieszyć procedury, ale dla tej inwestycji musimy zmienić studium. Radni zgodzili się na to i zadanie zostało już zlecone. Kiedy zmienimy studium, to będziemy jeszcze musieli zmienić plany miasta w tym miejscu, co zresztą już robimy. Niestety trwa to długo, ponieważ trzeba uzyskać jeszcze szereg opinii i uzgodnień. Zresztą zmieniamy plany dla wszystkich ludzi w mieście, a niektórzy czekają na to ponad 14 lat - mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa. Inwestor zaproponował nawet miastu, że skoro jest problem, to pomoże w pracach planistycznych. Ofertę odrzucono. Samorządowcy chcą to zrobić swoimi siłami.

Sytuacja jest - delikatnie mówiąc - dziwna.  

W polskich realiach, biurokracja i przeciąganie formalności nie są czymś niezwykłym. Dotyczy to nie tylko Mikołowa, ale całej administracji publicznej. Samorządowcy czasami jednak dostają wiatru w żagle, zwłaszcza kiedy pojawia się szansa na dużą i atrakcyjną inwestycję. Na rok przed wyborami jest rzeczą bezcenną pochwalenie się mieszkańcom, że na gruzowisku powstanie galeria handlowa z kinem. W Mikołowie, jak widać, takie zachęty nie działają. Formalności toczą się trzeci rok. W tym czasie, inwestor zbudował na Śląsku trzy podobne obiekty, najbliższy w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Bykowina. Należy mieć nadzieję, że także w Mikołowie wszystko potoczy się dobrze. Władze zmienią w końcu plany przestrzenne, a z kupy cegieł i gruzu wyrośnie estetyczna galeria. Możliwy też jest wariant pesymistyczny. Skoro w tym miejscu nadal obowiązuje przemysłowe zagospodarowanie terenu, właściciel może postawić tam np. skład budowlany. To szybka inwestycja i w miarę łatwa kasa do zarobienia. Składowi budowlanemu towarzyszą zazwyczaj inne „atrakcje”: kawalkady ciężarówek, tumany pyłu, hałas. Jeżeli sprawy potoczą się w takim kierunku, pretensje do władz będzie miał nie tylko inwestor, ale sami mieszkańcy. 

Być może tyle trwają procedury, uzgodnienia, opinie itd. Nawet jeżeli to wszystko prawda, to miasto musi zrobić coś, aby tę biurokratyczną machinę przyspieszyć i naoliwić. Bo logika podpowiada, że to nie jest normalne, aby rezygnować z tak ciekawej i dochodowej inwestycji. Poza tym zawsze można postawić inne pytanie: może komuś zależy, aby teren po byłej papierni leżał odłogiem? 

Jerzy Filar 

Źródło :  NASZA GAZETA kwiecień 2017r.

Artykuł w formacie .PDF do pobrania : http://e-laziska.pl/pdf/Rybnicka5_Mikołów.pdf 


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Bójka w Lipinach. Pseudokibice napadli z maczetą na 17-latka
  Świętochłowiccy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w związku z sobotnią napaścią na 17-latka. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że doszło do porachunków pseudokibiców dwóch zwaśnionych śląskich klubów piłkarskich. Trzej mieszkańcy Świętochłowic trafili do policyjnego aresztu.


 • Beznadzieja na SOR. Śląski NFZ ogłosił wyniki kontroli po skandalicznych zdarzeniach w szpitalach
  Śląski NFZ ogłosił wyniki kontroli, jakie wszczął wiosną po doniesieniach o skandalicznym potraktowaniu pacjentów na izbach przyjęć i oddziałach ratunkowych w pięciu szpitalach. W większości przypadków kontrolerzy nie zostawili na nich suchej nitki.


 • Szkoły upychają uczniów z podwójnego rocznika. I łamią prawo budowlane
  Aby znaleźć miejsce dla skumulowanego rocznika, szkoły przerabiają na sale lekcyjne stołówki, kantorki i szatnie. - Rodzice powinni żądać kontroli każdej szkoły - uważa Marian Moszczyński, właściciel firmy projektowej z Kalet.


 • Wiceprezydent Katowic: w Podlesiu nie będzie żadnych wyburzeń. Mieszkańców nie udało się przekonać
  - W Podlesiu nie będzie żadnych wyburzeń - zapewnił w poniedziałek Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. Grupa mieszkańców tej dzielnicy przyszła do urzędu miasta, bo boją się, że przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego część domów zostanie zburzona, a auta pojadą prawie pod ich oknami.


 • Minister edukacji zaatakował marsz równości. Koalicja Obywatelska: "Chcemy dymisji"
  Bałagan związany z rekrutacją skumulowanego rocznika to wina byłej minister edukacji Anny Zalewskiej. Koalicja Obywatelska domaga się jednak ustąpienia Dariusza Piontkowskiego, jej następcy, za skandaliczne słowa o marszu równości.


 • Rozbiórka hotelu Silesia. Dźwig pochłonął wejście
  Hotel Silesia znika z powierzchni ziemi. Rozbiórka ma potrwać do września. W poniedziałek rozebrano wejście, nad którym widniał napis "Hotel Silesia".


 • Tereny inwestycyjne przy trasie S1 w Sosnowcu wypełniły się po brzegi [ZDJĘCIA Z DRONA]
  7R Park Sosnowiec, który powstaje przy trasie S1, to na razie ostatnia wielka inwestycja w rejonie ulic Innowacyjnej, Inwestycyjnej i Logistycznej. Na razie, bo spółka CTK Maczki-Bór rekultywuje już kolejne tereny.


 • Bumar Łabędy wyremontuje 318 czołgów T-72. MON podpisał umowę na 1,75 mld zł
  Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy w Gliwicach zmodernizują należące do polskiej armii czołgi T-72. Zlecenie warte jest 1,75 mld zł.


23 Lipca 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Bogna,
Żelisław
Do końca roku zostało 162 dni.
..::Reklama::..

Polecamy w TV

 • Na Wspólnej
  jutro 30.10.2018 20:15 TVN Janusz proponuje Dance wspólny wyjazd do Stanów Zjednoczonych na rok. Marek przyjmuje nową opiekunkę. Kobieta robi na nim wrażenie. W szkole Antosi policja przesłuchuje młodzież w sprawie śmierci Łukasza. Dziewczyna bardzo to przeżywa. Po lekcjach do niej i Kuby podchodzą starsi koledzy Łukasza i im grożą. Joachim i Ewelina ustalają z Ziębami szczegóły przyjęcia weselnego. Panna młoda nie szczędzi Beacie złośliwości. Do baru przychodzi Kazik, który chce się pożegnać. Mężczyzna liczy na to, że zdoła zainteresować sobą Beatę. tv.wp.pl

Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......