Naszą witrynę przegląda teraz 71 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Nie ma kina jest cyrk

Nie ma kina jest cyrk

 W Mikołowie najtwardszym materiałem budowlanym jest urzędniczy beton. Od trzech lat trwają starania, aby na obrzeżach śródmieścia, na terenach byłej papierni, wybudować nowoczesną galerię handlowo-usługową z kinem. W tym czasie inwestor zdążył już wybudować na Śląsku trzy podobne obiekty.

Co traci Mikołów i generalnie cały powiat? Inwestycję wartą ponad 60 mln zł, 200 miejsc pracy i milion złotych podatków rocznie. Tracą też mieszkańcy. W galerii, oprócz sklepów, biur i gastronomii, miało powstać także kino. Pomysł na zagospodarowanie starej papierni przy ul. Rybnickiej 5 pojawił się w 2014 roku. Poprzedni burmistrz dał zielone światło. Podobno, Marek Balcer obiecał inwestorowi nawet tytuł honorowego mikołowianina, jeżeli uda mu się zburzyć pusty, bezużyteczny i zrujnowany zakład, stwarzający zagrożenie dla życia, który obok gmachu po byłej komendzie policji, stał się symbolem gospodarczej bezradności i bierności władz miasta. Stanisław Piechula, po zwycięskich wyborach, nie wycofał decyzji poprzednika.

Papiernia była stara, ale nie na tyle, aby wziął ją w obronę wojewódzki konserwator zabytków.  

Budynek został wyburzony. Henryk Dobrzyński i Grzegorz Bartniczek, właściciele terenu, szybko dogadali się  z inwestorem, budującym nowoczesne i estetyczne galerie handlowe. Ten z kolei zawarł wstępne porozumienia z firmami, które chcą uruchomić usługi w Mikołowie. Finansowo i organizacyjnie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Brakuje tylko jednego. Dobrej woli ze strony samorządu. W miejskich planach ta część miasta przeznaczona jest pod działalność przemysłową. Aby powstał nowy obiekt, trzeba zmienić kwalifikację terenu z uciążliwego przemysłu na działalność przyjazną dla centrum Mikołowa (handel, usługi, mieszkania). - W maju 2015 roku została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży. Byłem przekonany, że kolejne czynności administracyjno-prawne będą tylko formalnością. Tymczasem władze zachowują się tak, jakby im nie zależało na inwestycji, która przyniesie nie tylko pieniądze do budżetu, ale podniesie także standard Mikołowa - mówi Henryk Dobrzyński. - Robimy, co możemy, aby przyspieszyć procedury, ale dla tej inwestycji musimy zmienić studium. Radni zgodzili się na to i zadanie zostało już zlecone. Kiedy zmienimy studium, to będziemy jeszcze musieli zmienić plany miasta w tym miejscu, co zresztą już robimy. Niestety trwa to długo, ponieważ trzeba uzyskać jeszcze szereg opinii i uzgodnień. Zresztą zmieniamy plany dla wszystkich ludzi w mieście, a niektórzy czekają na to ponad 14 lat - mówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa. Inwestor zaproponował nawet miastu, że skoro jest problem, to pomoże w pracach planistycznych. Ofertę odrzucono. Samorządowcy chcą to zrobić swoimi siłami.

Sytuacja jest - delikatnie mówiąc - dziwna.  

W polskich realiach, biurokracja i przeciąganie formalności nie są czymś niezwykłym. Dotyczy to nie tylko Mikołowa, ale całej administracji publicznej. Samorządowcy czasami jednak dostają wiatru w żagle, zwłaszcza kiedy pojawia się szansa na dużą i atrakcyjną inwestycję. Na rok przed wyborami jest rzeczą bezcenną pochwalenie się mieszkańcom, że na gruzowisku powstanie galeria handlowa z kinem. W Mikołowie, jak widać, takie zachęty nie działają. Formalności toczą się trzeci rok. W tym czasie, inwestor zbudował na Śląsku trzy podobne obiekty, najbliższy w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Bykowina. Należy mieć nadzieję, że także w Mikołowie wszystko potoczy się dobrze. Władze zmienią w końcu plany przestrzenne, a z kupy cegieł i gruzu wyrośnie estetyczna galeria. Możliwy też jest wariant pesymistyczny. Skoro w tym miejscu nadal obowiązuje przemysłowe zagospodarowanie terenu, właściciel może postawić tam np. skład budowlany. To szybka inwestycja i w miarę łatwa kasa do zarobienia. Składowi budowlanemu towarzyszą zazwyczaj inne „atrakcje”: kawalkady ciężarówek, tumany pyłu, hałas. Jeżeli sprawy potoczą się w takim kierunku, pretensje do władz będzie miał nie tylko inwestor, ale sami mieszkańcy. 

Być może tyle trwają procedury, uzgodnienia, opinie itd. Nawet jeżeli to wszystko prawda, to miasto musi zrobić coś, aby tę biurokratyczną machinę przyspieszyć i naoliwić. Bo logika podpowiada, że to nie jest normalne, aby rezygnować z tak ciekawej i dochodowej inwestycji. Poza tym zawsze można postawić inne pytanie: może komuś zależy, aby teren po byłej papierni leżał odłogiem? 

Jerzy Filar 

Źródło :  NASZA GAZETA kwiecień 2017r.

Artykuł w formacie .PDF do pobrania : http://e-laziska.pl/pdf/Rybnicka5_Mikołów.pdf 


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Szkoła z Rudy Śląskiej ma dostęp do morza. Wydała 400 tys. zł
  Posiedzieć na nadmorskiej plaży, poprzesypywać piasek między palcami, poobserwować barwne ryby i spojrzeć w rozgwieżdżone niebo - taką możliwość otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 w Rudzie Śląskiej, dzięki 400 tys. zł, które szkoła wydała na wyposażenie sali doświadczania świata oraz zakup innych pomocy naukowych.


 • Rok 2019 rokiem Kazimierza Kutza w Katowicach? Przewodniczący Rady Miejskiej: "Nie ma sensu robić coś na chybcika"
  18 grudnia zmarł Kazimierz Kutz, reżyser, honorowy obywatel Katowic, który w tym roku obchodziłby swoje 90. urodziny. Jarosław Makowski, radny PO, zaproponował, by ten rok został więc w Katowicach uchwalony rokiem wybitnego Ślązaka. - Mamy styczeń i trudno byłoby się do tego przygotować. Nie ma sensu robić czegoś na chybcika - studzi Maciej Biskupski, przewodniczący rady.


 • Po ataku na prezydenta Pawła Adamowicza uczniowie mają lekcje przeciw nienawiści
  Po brutalnym ataku na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, dokonanym podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nauczyciele z województwa śląskiego z własnej inicjatywy organizują lekcje przeciwko mowie nienawiści. Niektórzy uważają, że obowiązek przeprowadzenia takich lekcji powinien zostać narzucony odgórnie, przez samorządy.


 • Uczestnicy urodzin Hitlera oskarżeni. "Usunięto kluczowe zdanie o dziennikarzach TVN"
  Gliwicka prokuratura oskarżyła sześciu uczestników 128. urodzin Adolfa Hitlera o publiczne propagowanie nazistowskiego ustroju państwa, a także nielegalne posiadanie amunicji. - Autorka aktu oskarżenia musiała jednak usunąć z niego zdanie o tym, że ujawniający aferę dziennikarze TVN działali w ramach prowokacji dziennikarskiej - mówi nasz informator. Powód? Prokuratura w Katowicach sprawdza, czy reporterzy nie propagowali faszyzmu.


 • Ligota stoi codziennie w korkach. Jest pomysł budowy dwóch rond
  Mieszkańcy katowickiej Ligoty narzekają na korki na ul. Ligockiej, którą każdego dnia jadą do centrum miasta.


 • Katowiczanie zapalili największe serce świata dla prezydenta Pawła Adamowicza i WOŚP [ZDJĘCIA]
  Prawie 100 osób uczciło w środowy wieczór na rynku w Katowicach pamięć tragicznie zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Mieszkańcy przynieśli ze sobą znicze oraz świece i na schodach Teatru Śląskiego ułożyli z nich wielkie serce.


 • Katowicki budynek z szansą na europejską nagrodę architektoniczną Miesa van der Rohe
  Nowy wydział radia i telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jako jedyny polski budynek znalazł się na "krótkiej liście" kandydatów do tegorocznej nagrody im. Miesa van der Rohe


 • Śląscy lekarze proszą Jurka Owsiaka o zmianę decyzji. "Jesteśmy wdzięczni za każdy sprzęt"
  - Zwracamy się z gorącym apelem do Pana o zmianę swojej decyzji i dalsze przewodniczenie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - napisali członkowie rady Śląskiej Izby Lekarskiej w przyjętym dziś apelu.


17 Stycznia 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Antoni, Jan,
Rościsław
Do końca roku zostało 349 dni.

Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/helmut007/ftp/e-laziska.pl/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99
..::Reklama::..

Polecamy w TV

 • Na Wspólnej
  jutro 30.10.2018 20:15 TVN Janusz proponuje Dance wspólny wyjazd do Stanów Zjednoczonych na rok. Marek przyjmuje nową opiekunkę. Kobieta robi na nim wrażenie. W szkole Antosi policja przesłuchuje młodzież w sprawie śmierci Łukasza. Dziewczyna bardzo to przeżywa. Po lekcjach do niej i Kuby podchodzą starsi koledzy Łukasza i im grożą. Joachim i Ewelina ustalają z Ziębami szczegóły przyjęcia weselnego. Panna młoda nie szczędzi Beacie złośliwości. Do baru przychodzi Kazik, który chce się pożegnać. Mężczyzna liczy na to, że zdoła zainteresować sobą Beatę. tv.wp.pl

Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......