Naszą witrynę przegląda teraz 99 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz. 
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Za wstęp na Dni Raciborza mieszkańcy będą musieli zapłacić. "Szykuje się awantura"
  To już pewne: po raz pierwszy Dni Raciborza będą biletowane. Pomysł krytykują opozycyjni radni. - W tej sprawie szykuje się awantura. Przychodzą mieszkańcy i zapowiadają bojkot imprezy - mówi radny Stanisław Borowik.


 • Jadwiga Wiśniewska i Grzegorz Tobiszowski otwierają na Śląsku listę PiS w wyborach do europarlamentu
  Eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski otwierają listę wyborczą Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy do europarlamentu w województwie śląskim. We wtorek informacje o kandydatach w poszczególnych województwach podała Beata Mazurek, rzeczniczka PiS.


 • Dzieci i rodzice uczą się programowania. Za darmo
  Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, kreatywności i zdolności komunikacyjnych oraz czas spędzony twórczo z rówieśnikami i rodzicami - to wszystko czeka na dzieci w Klubie Młodego Programisty, który powstał w Żorach z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji oraz Państwowego Instytutu Badawczego NASK.


 • Mały Maks miał własną wystawę na Stadionie Śląskim. Bez leku to może być jego ostatnia
  Diagnozę znają od 10 miesięcy, ale zaledwie kilka tygodni temu rozpoczęli leczenie preparatem zawierającym miglustat. Miesięczny koszt leku dla chorych na Niemanna-Picka typu C to 24 tys. zł. Dla 12-letniego Maksymiliana z Wyr to jedyna szansa na normalne życie, ale konieczna jest pomoc, bo lek nie jest refundowany.


 • Katowicka AWF i jej klub sportowy muszą się rozwijać. Mają tam sposób na przyciąganie talentów
  Gdyby nie było AZS AWF Katowice, kto robiłby na Śląsku coś z lekkoatletyką na wielką skalę?


 • Na Śląsku najdłuższe kolejki do rezonansu. "Trzeba znieść limity"
  W kolejce do rezonansu magnetycznego pacjenci w województwie śląskim czekają średnio 232 dni, a w trybie pilnym 152 - wynika z danych Fundacji Onkologicznej Alivia. Tymczasem minister zdrowia obiecywał, że w pilnych przypadkach chorzy będą czekali na rezonans nie dłużej niż miesiąc


 • Co zrobić z terenem po kopalni Mysłowice? Miasto szuka ciekawych pomysłów
  Władze Mysłowic chcą przejąć tereny po kopalni Mysłowice. O tym, jakie są szanse na przemianę tego miejsca i czego oczekują sami mysłowiczanie, będziemy rozmawiać podczas kolejnego spotkania w cyklu "Miasta Idei".


 • W walcowni cynku istnieje nadzwyczajne miasto. Można tam zarabiać cynkole
  Walcownia cynku w Katowicach w czasie ferii zorganizowała "Hutnicze Miasto Dzieci". W przemysłowej hali działa urząd, zakłady pracy, a nad porządkiem czuwa straż miejska. Wszystkim rządzą dzieci, które uczą się w ten sposób pracy i zarabiania pieniędzy.


20 Lutego 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Euchariusz,
Eustachy,
Eustachiusz, Leon,
Ludmiła, Ludomiła,
Ostap, Siestrzewit
Do końca roku zostało 315 dni.

Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/helmut007/ftp/e-laziska.pl/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99
..::Reklama::..

Polecamy w TV

 • Na Wspólnej
  jutro 30.10.2018 20:15 TVN Janusz proponuje Dance wspólny wyjazd do Stanów Zjednoczonych na rok. Marek przyjmuje nową opiekunkę. Kobieta robi na nim wrażenie. W szkole Antosi policja przesłuchuje młodzież w sprawie śmierci Łukasza. Dziewczyna bardzo to przeżywa. Po lekcjach do niej i Kuby podchodzą starsi koledzy Łukasza i im grożą. Joachim i Ewelina ustalają z Ziębami szczegóły przyjęcia weselnego. Panna młoda nie szczędzi Beacie złośliwości. Do baru przychodzi Kazik, który chce się pożegnać. Mężczyzna liczy na to, że zdoła zainteresować sobą Beatę. tv.wp.pl

Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......