Naszą witrynę przegląda teraz 157 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz. 
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Józef Zawadzki został radnym, gdy przeszedł na emeryturę. Wkrótce wszyscy go znali
  W ostatnich dniach głośno było o katowickim radnym Józefie Zawadzkim. Zdecydował się kandydować do rady nadzorczej spółdzielni Górnik i wsparł kandydującego też do tego ciała byłego wiceprezesa, który w sądzie odpowiada za przyjmowanie łapówek.


 • Memoriał Kusocińskiego na Stadionie Śląskim. Ulewa, a potem minima i rekordy [ZDJĘCIA]
  65. Orlen Memoriał Janusza Kusocińskiego rozpoczął się od oberwania chmury. Potem mieliśmy już tylko deszcz... dobrych wyników.


 • Na ulicy Panewnickiej wycinają dorodne drzewa. W imię ekologii
  U nas wszystko po staremu. Drzewo to przeszkoda. A przeszkody się usuwa. Tak się właśnie dzieje na ulicy Panewnickiej w Katowicach.


 • Nowy oddział za 5 mln zł. Na pacjentów czeka 25 nowoczesnych pokoi
  W Uzdrowisku Ustroń otwarto nowy oddział rehabilitacji neurologicznej. W zaledwie pięć miesięcy wyremontowano część budynku Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia i przygotowano dwadzieścia pięć nowoczesnych, dwuosobowych pokoi.


 • W pociągu bez klimatyzacji umarł pasażer, wiele osób mdlało. Jak przeżyć podróż koleją w Polsce?
  W pociągu TLK "Gwarek", który nie miał klimatyzacji, w sobotę zmarł pasażer. Później z powodu awarii trakcji pociąg przez kilka godzin stał w Rogoźnie. Wody zabrakło nawet w toaletach. Mdleli pasażerowie i konduktorzy.


 • Niespodzianka na budowie sklepu. Trzeba było przenieść ważący 200 ton schron
  Robotnicy wykopali i przenieśli schron przy ul. Dąbrówki w Rybniku. Odkryto go na placu budowy sklepu Aldi w tym mieście.


 • Koszmar w pociągu TLK Gwarek. Śmierć pasażera, omdlenia, opóźnienie
  Pociąg TLK Gwarek trasę z Katowic do Słupska pokonał w sobotę z dziewięciogodzinnym opóźnieniem. W trakcie podróży z powodu upału zmarł 75-letni pasażer, do kilku innych przyjeżdżało pogotowie, zemdleli też konduktorzy.


 • Zostaw samochód. Trzy miasta metropolii w pilotażowym projekcie
  Obszar Politechniki Śląskiej w Gliwicach, katowickie Zawodzie oraz sosnowiecka Pogoń - to trzy strefy akademickie, które zostały włączone do międzynarodowego pilotażu aplikacji Mobility Urban Values.


16 Czerwca 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Alina, Aneta, Benon,
Budzimir, Jan,
Justyna, Ludgarda
Do końca roku zostało 199 dni.
..::Reklama::..

Polecamy w TV

 • Na Wspólnej
  jutro 30.10.2018 20:15 TVN Janusz proponuje Dance wspólny wyjazd do Stanów Zjednoczonych na rok. Marek przyjmuje nową opiekunkę. Kobieta robi na nim wrażenie. W szkole Antosi policja przesłuchuje młodzież w sprawie śmierci Łukasza. Dziewczyna bardzo to przeżywa. Po lekcjach do niej i Kuby podchodzą starsi koledzy Łukasza i im grożą. Joachim i Ewelina ustalają z Ziębami szczegóły przyjęcia weselnego. Panna młoda nie szczędzi Beacie złośliwości. Do baru przychodzi Kazik, który chce się pożegnać. Mężczyzna liczy na to, że zdoła zainteresować sobą Beatę. tv.wp.pl

Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......