Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz.
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Noclegi Katowice Chorzów Mysłowice
Łaziska Górne Ratusz 1936 rok
Noclegi Katowice

..::Reklama::..
 • Do piątku w woj. śląskim na pewno bez upałów. Ciepłe, słoneczne lato
  Jak prognozuje Damian Dąbrowski, najsłynniejszy meteorolog na Śląsku, zapowiadana fala upałów raczej nie dotrze do nas w najbliższych dniach.


 • Marszałek Chełstowski wyprowadził się z gmachu Sejmu Śląskiego. "Uprzedził bieg wydarzeń"
  Jakub Chełstowski zrobił to, o czym przed laty myślał jeden z jego poprzedników, a inny pomysł uznał za nietrafiony. Marszałek przeniósł swój gabinet do zbudowanego w czasach PRL-u Domu Związków Zawodowych.


 • Nauczyciele są jak małżonkowie w kryzysie. Stracili serce do szkoły i nie mają siły walczyć o wspólną przyszłość [KOMENTARZ]
  - Nastroje są fatalne. To upokarzające, jak traktowani są nauczyciele - mówi Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka Okręgu Śląskiego ZNP. - Emocje są duże. Nie możemy wykluczać strajku - potwierdza Sławomir Broniarz, prezes ZNP.


 • Sławomir Broniarz: Emocje wśród nauczycieli są duże. Nie możemy wykluczać strajku
  Dzieci już we wrześniu mogą mieć lekcje w kratkę albo z zastępstwami, albo z coraz to nowymi nauczycielami, którzy będą przychodzić do pracy i z niej odchodzić. To z pewnością nie będzie sprzyjać dobrej edukacji


 • Strajk nauczycieli jesienią? Nauczyciele mogą odmówić nadgodzin za tych, którzy odeszli z zawodu
  Im bliżej września, tym częściej mówi się, że jesienią szkoły mogą zostać zamknięte z powodu braku pieniędzy na ogrzewanie lub kolejnej fali pandemii. Teraz okazuje się, że powód może być jeszcze jeden: strajk nauczycieli.


 • Weszliśmy na wieżę rybnickiej bazyliki. Ministranci witają tu nowy rok [ZDJĘCIA]
  Taras widokowy na wieży rybnickiej bazyliki - stąd rozpościera się wspaniały widok na całe miasto. To jedna z większych atrakcji turystycznych Rybnika. Niestety, wciąż niewiele osób o niej wie.


 • FEST Festival rozpoczyna się w środę. Organizatorzy chcą udobruchać mieszkańców Tysiąclecia
  Każda edycja FEST Festivalu w Parku Śląskim powoduje skargi mieszkańców osiedla Tysiąclecia, którzy nie akceptują głośnej muzyki.


 • Odwołany wiceprezydent z PiS został dyrektorem w szpitalu marszałka
  Adam Trzebińczyk (PiS), były wiceprezydent Świętochłowic, będzie teraz kierował Szpitalem Kolejowym w Katowicach. To placówka marszałka województwa.


10 Sierpnia 2022
Środa
Imieniny obchodzą:
Asteria, Bernard,
Bogdan, Borys,
Filomena,
Laurencjusz,
Wawrzyniec, Prochor,
Wierzchosław
Do końca roku zostało 144 dni.
..::Reklama::..Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni: