Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz.
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziom z Katowic. Bo zadały pytanie Sądowi Najwyższemu
  Zastępca rzecznika dyscyplinarnego wszczął postępowanie dyscyplinarne i przedstawił zarzuty dwóm sędziom z Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Chodzi o pytanie, z którymi sędziowie zwrócili się do Sądu Najwyższego dotyczące sędziego rekomendowanego przez nową KRS.


 • Produkujemy coraz więcej śmieci. Nie ma alternatywy dla spalarni
  Opłaty śmieciowe w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii rosną, a mieszkańcy produkują coraz więcej śmieci. Jak temu zaradzić? O tym dyskutowaliśmy na piątkowych "Miastach Idei" w Tychach.


 • Zamknięta ulica w centrum Katowic. Z koperty wysypał się biały proszek
  W poniedziałek po godz. 10 zamknięto ulicę Andrzeja w Katowicach. Powodem jest list, który przyszedł do Sądu Okręgowego.


 • Klienci chcą zakazu kupowania żywych karpi. "To głupia tradycja"
  Zapytaliśmy naszych czytelników, czy powinno wprowadzić się w Polsce zakaz sprzedaży żywych ryb. Większość poparła ten pomysł.


 • Pokazał w sieci zdjęcia nagich dziewczynek. "Chcecie z nimi uprawiać seks?" Od razu odezwali się pedofile
  Bezrobotny mieszkaniec powiatu mikołowskiego podając się za kobietę wrzucił do internetu zdjęcia dwóch nagich dziewczynek. Twierdził, że to jego córki i zaoferował możliwość uprawiania z nimi seksu. - Momentalnie odezwali się do niego pedofile - informuje policja.


 • Marszałek wycofał się z nagrody dla antynazistowskiego plakatu. Internauci rozpoczęli zbiórkę pieniędzy
  Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego z PiS, w ostatniej chwili wycofał się z przyznania nagrody finansowej w najstarszym konkursie plakatowym w Polsce. Rozpoczęła się internetowa zbiórka pieniędzy na nagrodę dla zwycięzcy.


 • Sanepid ostrzega przed skażoną rybą w Makro
  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że ze względów bezpieczeństwa firma Makro Cash and Carry, która ma swój sklep także w Katowicach, wycofała ze sprzedaży produkt o nazwie MC halibut niebieski. Chodzi o steki wędzone.


 • Rocznica pacyfikacji kopalni Wujek. Wstrzymany ruch na ul. Mikołowskiej
  W poniedziałek, 16 grudnia, przypada 38. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. W uroczystościach rocznicowych weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.


16 Grudnia 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adelajda, Ado,
Albina, Alina,
Ananiasz, Bean,
Zdzisława
Do końca roku zostało 16 dni.
..::Reklama::..Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......