Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz.
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • 272 mieszkania między trzema parkami w Gliwicach. Atal stawia Apartamenty Karolinki
  U zbiegu ulic Karolinki i Bolesława Śmiałego w Gliwicach firma Atal stawia Apartamenty Karolinki. W sumie powstaną 272 mieszkania. Inwestor zachwala świetną lokalizację: między trzema parkami, a w pobliżu są szkoły i dyskonty.


 • Kolejne osoby zakażone koronawirusem w województwie śląskim. Rozbieżności między Ministerstwem Zdrowia i sanepidem
  Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 77 nowych przypadków zakażenia w województwie śląskim. Natomiast po zsumowaniu liczby przypadków zgłoszonych przez powiatowe stacje sanepidu wychodzi, że województwo śląskie ma 99 nowych zakażonych.


 • Meteorolodzy ostrzegają przed burzami, a hydrolodzy przed wezbraniem rzek
  Biuro Prognoz Meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzega przed silnym deszczem i burzami na obszarze całego województwa śląskiego. Niebezpiecznie podniesie się stan wody w Odrze i innych rzekach.


 • Każda jej piosenka była hitem. Maria Koterbska w Bielsku-Białej świętuje 96. urodziny
  Augustowskie noce, Brzydula i rudzielec, Karuzela, Parasolki, Serduszko puka w rytmie cza cza, Do grającej szafy grosik wrzuć - to tylko niektóre przeboje jednej z najsławniejszych polskich piosenkarek Marii Koterbskiej, urodzonej i mieszkającej w Bielsku-Białej. Legendarna artystka 13 lipca będzie obchodziła 96. urodziny.


 • Wypadek na drodze krajowej nr 81. Nie żyje motocyklista
  Policjanci badają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w nocy w powiecie cieszyńskim.


 • Rafał Trzaskowski zakończył kampanię prezydencką w Rybniku. "Jesteśmy centymetry od wygranej"
  Wybory prezydenckie 2020. Ostatnie dwa spotkania kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, odbył z mieszkańcami Raciborza i Rybnika. - Jeśli się zmobilizujemy i wszyscy pójdziemy na wybory w niedzielę, to jestem przekonany, że zwyciężymy - mówił Trzaskowski.


 • Zagłębie Sosnowiec kompromituje się dalej. Kibice mają dość tej beznadziejnej drużyny
  Grupa przeciętniaków, nazywana Zagłębiem Sosnowiec, przegrała kolejny mecz. Zespół ze Stadionu Ludowego jest już na miejscu spadkowym.


 • Ryanair ma problem ze zwrotem pieniędzy za bilety lotnicze. Przez fikcyjne adresy z biur podróży
  Na początku lipca Ryanair zobowiązał się, że do końca miesiąca rozpatrzy większość wniosków o zwrot za loty, które nie odbyły się przez pandemię. Teraz okazuje się, że to nie jest takie łatwe.


11 Lipca 2020
Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Cyprian,
Kalina, Kallina,
Kir, Olga, Pelagia,
Pelagiusz, Pius,
Placyd, Sawin,
Wyszesława
Do końca roku zostało 174 dni.
..::Reklama::..Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......