Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz.
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Łaziska Górne Ratusz 1936 rokNoclegi Katowice


..::Reklama::..
 • Wybory parlamentarne 2019. W Katowicach PiS nie wygrało, ale zdobyło województwo śląskie
  We wszystkich okręgach województwa śląskiego w wyborach do Sejmu wygrało PiS, ale nie tak wysoko, jak w skali całej Polski. Większość mandatów senatorskich zdobyli kandydaci opozycji.


 • Dali oszustom 80 tys. zł w reklamówce, chcąc ratować córkę przed więzieniem
  Starsi państwo z powiatu pszczyńskiego odebrali telefon od osoby przedstawiającej się jako policjant, że ich córka spowodowała śmiertelny wypadek i może trafić do więzienia. - Może tego uniknąć, ale potrzebne jest 220 tys. zł - usłyszeli.


 • Zarzuty dla kiboli GieKSy i Górnika. Komenda zapowiada kolejne zatrzymania
  Naruszenia nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy, udział w zbiegowisku i złamanie przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych - takie zarzuty przedstawiono siedmiu zatrzymanym w sobotę kibolom GieKSy i Górnika Zabrze.


 • Nie żyje aktor Ryszard Zaorski związany z Teatrem Śląskim. Zmarł w wieku 91 lat
  Nie żyje aktor Ryszard Zaorski. Do ostatnich dni związany był z Teatrem Śląskim w Katowicach. W swojej karierze teatralnej występował także na deskach Teatru Starego w Krakowie, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Polskiego w Warszawie i Teatru Ludowego w Nowej Hucie.


 • Śląska misja Mateusza Morawieckiego. PiS w Katowicach ma tylko o 10 tys. głosów więcej niż KO
  W czasie kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki dziesiątki razy przyjeżdżał na Górny Śląsk. W tym kontekście jego wynik w okręgu katowickim nie powala, jeśli wziąć pod uwagę czas i nakłady poniesione na kampanię.


 • Zbrodnia za pokerowe oszustwa. "Amerykanin" skazany na 25 lat więzienia
  Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał na 25 lat więzienia mieszkającego w USA Stanisława K., ps. "Amerykanin". Mężczyzna zastrzelił znajomego, z którym grywał w pokera, ciało porzucił w lesie w pobliżu Gliwic i wrócił za ocean. - Motywem zbrodni były karciane oszustwa - uznali sędziowie.


 • Wyniki wyborów 2019. Urlopowany wiceprezydent Katowic nie będzie posłem. Czy ma gdzie wrócić?
  Wybory parlamentarne 2019. Leszek Piechota z PiS nie został wybrany na posła. Formalnie jest urlopowanym wiceprezydentem Katowic, ale wszystkie stanowiska są obsadzone.


 • Wyniki wyborów 2019. Gabriela Morawska-Stanecka senatorem [SYLWETKA]
  Wybory parlamentarne 2019. Gabriela Morawska-Stanecka, wiceprzewodniczący Wiosny, została senatorem z Tychów i Mysłowic.


15 Października 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Brunon,
Gościsława,
Jadwiga, Sewer,
Tekla, Teresa
Do końca roku zostało 78 dni.
..::Reklama::..Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni ......