Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 


Skup nieruchomości, płacimy gotówką


..::Reklama::..
Zamek w Niedzicy kryje wiele legend. Ma tam być ukryty skarb Inków
 Zamek w Niedzicy

Pierwsza legenda o zamku w Niedzicy dotyczy jego usytuowania na skale i raczej mało kto w nią wierzy. Druga legenda w wielu fragmentach nie jest fikcją. Może nawet w ogóle nią nie jest. Choć stwierdzenie, ile w tej historii prawdy jest bardzo trudne.
Zamek w Niedzicy znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim, niedaleko Pienińskiego Parku Narodowego. Bliżej stąd na Słowację niż do leżącego 40 km na południowy zachód Zakopanego. Jest to jedna z większych atrakcji okolicy, dobrze znana tym, którzy dotarli nad Dunajec.
Zamek w Niedzicy pierwotnie był średniowieczną warownią zbudowaną na wapiennym wzniesieniu nad Dunajcem. Data jego budowy nie jest znana. Wiadomo tylko, że powstał na początku XIV wieku. Jego pierwszym właścicielem najprawdopodobniej był Kokosz Berzewicz.
Legenda o złym panie zamku w Niedzicy
Według jednej z legend, w czasie gdy Pieniny były pustoszone przez tatarskie najazdy, panem zamku był okrutny i próżny człowiek. W obawie o własną wygodę miał on zakazać udzielania schronienia w zamku wszystkim przybyszom.
Pewnego dnia przed bramą zjawiła się uciekająca przed Tatarami młoda zakonnica. Według legendy Zamek w Niedzicy wydawał się jej ratunkiem, ale wycieńczona ucieczką nie została wpuszczona do zamku.
Strażnik próbował przekonać pana zamku w Niedzicy, aby wpuścił zakonnicę do środka. Jednak bezskutecznie. Jeszcze tej samej nocy rozpętała się potężna burza, a niektórzy mieli słyszeć tajemnicze głosy, że pewnego dnia zamek pogrąży się w ruinie.
Według legendy o zamku w Niedzicy następnego dnia zobaczono na skalę rysę. Od tej pory szczelina się powiększa, aż pewnego dnia pochłonie zamek w ramach kary za nieudzielenie pomocy przez próżnego właściciela zamku w Niedzicy.
Legenda o skarbie Inków na Zamku w Niedzicy
Kolejna legenda związana z zamkiem w Niedzicy przenosi nas do XVIII wieku. Potomkiem Kokosza Berzewicza, Sebastian miał wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie poślubił Indiankę ze szlacheckiego rodu. Doczekał się z nią córki Uminy, która wyszła za mąż za syna słynnego Tupaca Amaru.
W tym czasie wybuchło indiańskie powstanie przeciwko Hiszpanom. Zakończyło się ono klęską oraz śmiercią Tupaca Amaru. 
Według legendy, wtedy też Umina, jej mąż, Sebastian Berzewicz oraz inni ocalali zabierają cenne skarby i uciekają do Europy.

Ostatecznie Sebastian Berzewicz, Umina i jej syn Antonio, trafiają na zamekw Niedzicy. Tam mają być bezpieczni od ścigających ich Hiszpanów, ale po jakimś czasie w niewyjaśnionych okolicznościach Umina zostaje zabita.
Wnukiem Berzewicza zajęła się dalsza rodzina, która nie próbowała wyjaśnić sprawy skarbu Inków. Według legendy związanej z zamkiem w Niedzicy miało to przynosić nieszczęście.
Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w lipcu 1946 roku na zamku w Niedzicy pojawia się Andrzej Benesz. Legenda związana ze skarbem i zamkiem w Niedzicy jest ciągle żywa w jego rodzinie, bo to on jest jednym z potomków ocalałego Antonia. W asyście milicji rozbija stopień zamkowych schodów i wyciąga ołowianą tubę.
W środku był kipu, czyli indiańskie pismo węzełkowe. Miało ono być rozszyfrowane w Ameryce Południowej,ale tutaj znowu ślad po skarbie Inków się urywa. Andrzej Benesz, wtedy wicemarszałek Sejmu, zginął w wypadku samochodowym w 1976 roku. Skarb do dzisiaj ma być nieodnaleziony.

Źródło: onet.pl


..::Reklama::..
Noclegi Katowice Chorzów Mysłowice
Łaziska Górne Ratusz 1936 rok
Noclegi Katowice

..::Reklama::..
 • Uwaga na smog. W Goczałkowicach-Zdroju jest najgorzej, ale w Gliwicach, Zabrzu, Tychach i Rybniku też lepiej nie wychodzić z domu
  W Goczałkowicach-Zdroju we wtorek jakość powietrza jest zła, a mieszkańcy powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu. W Gliwicach, Zabrzu, Tychach i Rybniku też lepiej nie wychodzić z domów.


 • Spodek z nowym sąsiadem. Przemo Łukasik: Architekt też bywa zaskoczony
  Biurowce .KTW w Katowicach wyglądają różnie o różnych porach dnia, barwa budynku zmienia się, synchronizuje się z otoczeniem, raz się wyróżnia od niego lub je odbija.


 • Tragedia w Nędzy. W studni znaleziono ciało kobiety
  Tragedia w Nędzy w powiecie raciborskim. Strażacy wydobyli ze studni ciało 85-letniej kobiety.


 • Elektryczne autobusy na początku 2022 roku wyjadą na ulice Gliwic. Trwa budowa stacji ładowania
  Na gliwickie ulice wyjedzie w przyszłym roku 10 elektrycznych autobusów. Będą kursować na linii A4 między zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676. Zanim jednak wyruszą w trasę, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury


 • "Ja, Kaya - dziołcha ze Śląska". Katowicka premiera filmu o niezwykłej Ślązaczce
  "Ja, Kaya - dziołcha ze Śląska" to film dokumentalny Sławomira Grünberga, którego bohaterką jest Kaya Mirecka-Ploss, 97-letnia pisarka, społeczniczka, Ślązaczka. W piątek, 29 października premierowy pokaz w Katowicach.


 • SUM wycofał zalecenia w sprawie wyglądu studentów. "Nie chodzimy wydziarani z kolczykami w nosie"
  Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wycofały wydane kilka dni temu zalecenia dotyczące preferowanego wyglądu studentek i studentów. - I słusznie, bo takie zalecenia to była sztuka dla sztuki. Nie chodzimy wydziarani i z kolczykami w nosie - zauważają studenci.


 • 22-latka nie zatrzymała się do kontroli drogowej. Staranowała trzy samochody
  22-letnia mieszkanka Łazisk Górnych nie zatrzymała się na wezwanie policji i staranowała trzy zaparkowane samochody. Wcześniej ktoś zadzwonił na policję, że młoda kobieta za kółkiem może być pijana.


 • Koncertu Bruce'a Liu posłuchają nie tylko ci, którzy mają bilety do NOSPR. Transmisja w internecie
  Dobra wiadomość dla tych, którym nie udało się kupić biletu na koncert, który we wtorek (26 października) odbędzie się w katowickiej sali NOSPR. Występu Bruce'a Liu, zwycięzcy konkursu chopinowskiego, i Evy Gevorgyan będzie można posłuchać na żywo w internecie i radiu.


26 Października 2021
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Dymitriusz, Ewaryst,
Eweryst, Lucyna,
Ludmiła, Lutosław,
Łucjan
Do końca roku zostało 67 dni.
..::Reklama::..Skup nieruchomości, płacimy gotówką


Partnerzy medialni: